0850 346 6 963 Gsm: 0542 346 6 963
Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Filtreler
Ara

Moda Ve Biz

Moda rüzgârının esinti kadın, erkek ve çocuk bazen hepimize bir şekilde ulaşıyor ve ilgi alanlarımıza göre bizi etkiliyor. Modayı rüzgara benzetiyorum çünkü onun gibi hızı, yönü değişik, geçici, güncel ve hep var. İtalyanca’da moda; hem sosyolojik hem de psikolojik anlamda toplumun ve bireyin gereksinim ve süslenmesindeki değişiklik ihtiyacını karşılamak için yapılan geçici yenilikler demek oluyor.  Bu gereksinimler giyim, güzellik, aksesuar, takı, makyaj  konularındaki ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak karşımıza çıkıyor.

Modanın en kolay takip edildiği yerlerden birisi alışveriş mekanları. Vitrinler sezonun renk ve modelleri ile donatılmış cansız mankenlerle sunum yapıyor. Yeni bir şey alabilmemiz için çoğu zaman giysilerin eskimesini beklemiyoruz, sadece eski giysilerden farklı model ve renkleri bulabilmeyi istiyoruz. Değişik ve farklı ise satın alınma olasılığı çok kuvvetli olabiliyor. Zaten Modayı ekonomi bilim dalı toplumun tüketim eğilimini belirleyen tüketim anlayışı olarak tanımlanıyor. Buradan da anlıyoruz ki moda bir çok bilim dalının ilgi alanına girmiş ve ciddi olarak araştırılıyor.

Moda tasarımcıları sürekli olarak ve farklı ürünler tasarımlamak ve üretmek durumundalar. Son derece dinamik bir dal olduğu kesin, alışverişin en önemli dinamosu adeta. Sürekli değişim olmasa bu kadar çok alışveriş yapmayacağız. Örneğin birkaç tişört, pantolon, etek, iç giyim (kilot, sütyen vb.) vb. yetebilir, niye renk, model ve dokuları farklı diye sürekli para harcayalım.

Eski filmleri izlerken oyuncuların kıyafetlerini inceleme fırsatını bulabiliyorum. Bunlardan biri de yaklaşık 20 sene önce giysi omuzlarında kullanılan vatkalardı. İnsanı daha yapılı ve geniş omuzlu göstersin diye kullanılırdı.  Şimdi bu tarz kıyafetleri görünce demode diyoruz, yani moda dışı, moda değil artık demek .

Yorum yazınız
"
Yandex.Metrica