0850 346 6 963 Gsm: 0542 346 6 963
Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Filtreler
Ara

Meme Sağlığı

Meme sağlığı için her kadın, 20 yaşından itibaren her ay adetin 8–12. günleri arasında, yasam boyu kendi memelerini kontrol edebilmelidir. Bundan amaç, her kadının erken yaşlardan başlayarak kendi meme dokusunu tanıması ve herhangi bir olağan dışı değişikliği erkenden fark ederek bir doktora başvurmasını sağlamaktır.

Meme kanserinden korunmanın bir yolu da sağlıklı beslenmedir. Burada aşırı yağdan ve etten (kırmızı et ,balık,tavuk vs.) uzak, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme şekline yönelmeyi doktorlar önermekte.

Burada unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta sigara kullanımından ve aşırı alkol tüketiminden uzak durmamız gerektiğidir.

Spor yapmak sağlık açısından bir yaşam tarzı haline dönüşmelidir. Gün içerisinde fırsat buldukça egzersizler yapabiliriz. Günde yarım saatimizi tempolu yürüyüşe ayırabiliriz veya spor salonlarında merakımız olan bir spor dalına yönelebiliriz. Örnek vermek gerekirse plates, yüzme, aerobik gibi çalışmalara katılabiliriz.

Düzenli antrenmanlar kalp-damar sisteminin işlevi üzerine olumlu etkilere sahiptir; kas yapısında olan kalp, kasılma kapasitesini yükseltir ve büyük bir etkinlik gücüne çıkar.

Meme sağlığı için önemli bir diğer hususta stresten mümkün olduğu kadar uzak bir yaşam sürmektir.

Ancak kapıdan çıktığımız andan itibaren stres yaratacak olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Trafik, gürültü, günlük koşturmalar ve zamanın yetmemesi vb. durumlar bizde strese yol açabiliyor. Bununla baş edebilmenin yollarınızda kendi içimizde geliştirmemiz gerekir. Bu konuda yoga ve meditasyon bize yardımcı olacak rahatlama tekniklerinden bir kaçıdır.

Yapılan araştırmalara göre gece sütyen ile yatmak lenf bezlerine baskı uygulamasına neden olmaktadır. Bu yüzden uyumadan önce sütyenimizi çıkarmamız lenf bezlerimizin sağlıklı çalışabilmesi için gereklidir.

Bir hobi edinmekte bizi kişilik olarak hem zenginleştirir hem de rahatlatır. Bu ilgi alanımıza göre bir enstrüman çalmak, dikiş dikmek, örgü örmek, resim yapmak vs. olabilir.

Hipokratın dediği gibi “iyileşmeyecek hastalık yoktur, iyileşmeyecek hasta vardır”. Kendimize sağlıklı yaşamayı ilke edinelim. Sağlıklı yaşlanmamız dileğiyle…

Yorum yazınız
"
Yandex.Metrica